Sajtóközlemény
Eszteregnyei önkormányzati óvoda és kultúrház közös épületének energetikai felújítása
2024. 02. 29.
Eszteregnye Község Önkormányzata a TOP PLUSZ Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése c. felhívására benyújtott, TOP- PLUSZ-2.1.1-21-ZA1-2022-00010 azonosítószámmal nyilvántartott támogatási kérelmét a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkárság vezetője 89, 99 millió Ft összegű 100%-os, vissza nem térítendő európai uniós támogatásra érdemesnek ítélte. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg, a munkák 2024.02.29-én átadás –átvételi eljárással lezárultak.
• A kedvezményezett neve: Eszteregnye Község Önkormányzata
• A megvalósulás helyszíne: 8882 Eszteregnye, Petőfi Sándor utca 1 (hrsz.: 248) alatt található óvoda és művelődési ház épület
• A Széchenyi Terv Plusz program keretében megvalósult fejlesztés célja az Eszteregnye, Petőfi Sándor utca 1 (hrsz.: 248) alatt található óvoda és a vele egy épületben található művelődési ház épület energetikai korszerűsítése.
• A TOP PLUSZ Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése című felhívásra készült projekt elemei: az épületek energiahatékonyság-központú fejlesztése külső határoló szerkezeteik korszerűsítése által, külső nyílászárók cseréje,13 db napelem elhelyezése, külső és belső akadálymentesítés, kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítés, nyilvánosság biztosítása, műszaki szakértői tevékenységek, képzési anyag kidolgozása és képzés tartása, szemléletformálás.
• A fejlesztés eredményeként a település költségvetésében a működtetésre, fenntartásra fordított anyagjellegű ráfordítások mértéke mérséklődni fognak. A Széchenyi Terv Plusz program keretében megvalósuló projekt hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz is, hiszen a végrehajtott korszerűsítés lehetővé teszi, hogy az üzemelés okozta környezeti terhelések csökkenjenek.
• A 89, 99 millió forint európai uniós támogatás segítségével megvalósult beruházás a terveknek megfelelően 2024.02.29-én befejeződött.
A projektről bővebb információt http://www.eszteregnye.hu oldalon olvashatnak.
További információ kérhető:
Gyarmati- Litter Tímea, sajtóreferens
+36 20 950 7200
telekaland@gmail.com
Projektazonosító: TOP- PLUSZ-2.1.1-21-ZA1-2022-00010.
A projekt címe: Eszteregnyei önkormányzati óvoda és kultúrház közös épületének energetikai felújítása.
Projekt költségvetése, és egyben a támogatás összege: 89 994 383 FT
Projekt kezdő időpontja: 2022.04.01.
A projekt várható zárása: 2023.12.31.
Eszteregnye Község Önkormányzata a TOP PLUSZ Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése c. felhívására benyújtott, TOP- PLUSZ-2.1.1-21-ZA1-2022-00010 azonosítószámmal nyilvántartott támogatási kérelmét a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkárság vezetője 89, 99 millió Ft összegű 100%-os, vissza nem térítendő európai uniós támogatásra érdemesnek ítélte. A fejlesztésnek köszönhetően a 8882 Eszteregnye, Petőfi Sándor utca 1 (hrsz.: 248) alatt található óvoda és a vele egy épületben található művelődési ház épület energetikai korszerűsítését valósítja meg az önkormányzat.
-
A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul megvalósuló fejlesztés célja: A település életében jelentős szerepet játszó, egy épületben található két közintézmény energetikai fejlesztése.
-
A megvalósulás helyszíne: 8882 Eszteregnye, Petőfi Sándor utca 1 (hrsz.: 248)
- A kedvezményezett neve: Eszteregnye Község Önkormányzata
- A felhívás megnevezése: TOP PLUSZ Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése
- A projekt elemei: Épületek energiahatékonyság-központú fejlesztése külső határoló szerkezeteik korszerűsítése által, napelemek kiépítése, külső nyílászárók cseréje, külső és belső akadálymentesítés, kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése.
A 89, 99 millió Ft európai uniós támogatás segítségével az Eszteregnye Község Önkormányzat tulajdonában lévő óvoda, a vele egy épületben található művelődési ház épület energetikai korszerűsítését valósítjuk meg. A fejlesztés eredményeként megvalósuló kedvező infrastrukturális feltételeknek köszönhetően javulnak az óvodát és a kultúrházat használók körülményei, a költségek mellett csökken az épület CO2 kibocsátása is, így hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz is, hiszen a tervezett korszerűsítés lehetővé teszi, hogy az üzemelés okozta környezeti terhelések csökkenjenek.
Jelen projekt keretében Eszteregnye Község Önkormányzat tulajdonában lévő óvoda, a vele egy épületben található művelődési ház épület energetikai korszerűsítését tervezzük megvalósítani. Az épületek energetikai jellemzőinek javítása elősegíti mind a fenntartható üzemeltetési környeztet, mind pedig a TOP_Plusz-2.1.1-21 felhívásban foglalt fenntarthatósági célkitűzések elérését. Eszteregnye Község Önkormányzatának, mint az épületek üzemeltetőjének érdeke a fenntartási költségek csökkentése is.
Eszteregnye Község Önkormányzata, (8882 Eszteregnye, Kossuth Lajos utca 3.sz) a Önkormányzati épület –óvoda és kultúrház energetikai felújítását (8882 Eszteregnye, Petőfi Sándor utca 1., hrsz.:248) tervezi. Az épület rendkívül rossz állapotban van, amelynek felújítása hosszú évek óta elhatározott szándékunk.
Tervezett fő tevékenységek:
-
Felhívás 2.1.1. 1 pont: Épületek energiahatékonyság-központú fejlesztése külső határoló szerkezeteik korszerűsítése által: -Aljzat mindenhol: 12 cm. AT-N1000 EPS, -Homlokzati fal: 12 cm. Grafit reflex EPS -szürke- -Mennyezet: 25 cm. ásványgyapot, Lambda minimum: 0,04 W/mK, külső nyílászárók cseréje: Fehér műanyag tokszerkezetű ablak elhelyezése.
-
Felhívás 2.1.1. 4 pont: Maximum háztartási méretű kiserőmű (HMKE) foto villamos rendszer kialakítása: 13 db. Igy a napelemek összesített teljesítménye: 4,940 kW, míg a Huawei SUN2000-6KTL-M1 inverteré 5,5 kW.
-
Felhívás 2.1.1.2. b., d., e pont: akadálymentesítés, nyilvánosság biztosítása, képzési anyag kidolgozása és képzés tartása: külső és belső akadálymentesítés, akadálymentes WC-vel a rehabilitációs szakmérnök tervei szerint
-
Felhívás 2.1.2.2. 1. pont: Fosszilis energiahordozó alapú hő termelő berendezések korszerűsítése, cseréje, és/vagy a kapcsolódó fűtési és HMV rendszerek korszerűsítése: 40 kW teljesítményig Immergas VICTRIX EXA 24 ErP kondenzációs fali gázkészülék és tartozékai beszerelése.
-
Felhívás 2.1.2.2. 5. pont: Az adott épülethez kapcsolódó, már meglévő, kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése: belső világító testek cseréje.
Része még a projektnek az alábbi tevékenységek:
-
előzetes tanulmányok, dokumentumok,
-
Műszaki dokumentáció,
-
Közbeszerzés,
-
Műszaki ellenőri szolgáltatás,
-
Műszaki jellegű szolgáltatások,
-
Képzéshez kapcsolódó,
-
Egyéb szakértői szolgáltatás,
-
Marketing, kommunikációs szolgáltatás, szemléletformálás,
-
Kötelezően előírt nyilvánosság biztosítása,
-
Projekt menedzsment
A régi szigeteletlen épület, korszerűtlen nyílászárói, valamint elavult fűtési rendszere nemcsak energiahatékonysági, de környezeti szempontból sem felel meg a mai kor elvárásainak.
A beruházás kapcsán megfogalmazott fejlesztés célja, hogy a település költségvetésében a működtetésre, fenntartásra fordított anyagjellegű ráfordítások mértéke mérséklődjön.
A projekt során megvalósuló fejlesztés addicionális eredményeként, a kedvező infrastrukturális feltételeknek köszönhetően javul a lakosság életkörülménye, mely hosszú távon a demográfiai tendenciákra is kedvező hatást gyakorol.
A jelen fejlesztés hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz is, hiszen a tervezett korszerűsítés lehetővé teszi, hogy az üzemelés okozta környezeti terhelések csökkenjenek.
Az épület jelenlegi mutatói rendkívül rosszak, hiszen a primer energia felhasználás 233,08 Wh/a , a CO2 kibocsátás 46,13 tonna, amely adatok az épület méreteihez képest aránytalanul magasak.
Fő cél: alacsony üzemeltetési költséggel bíró épület létrehozása, támogatva ezzel a Nemzeti Energia stratégiában meghatározott célokat.
Célok:
- költségcsökkentés révén az önkormányzat likviditásának javítása.
- komfortosabb ügyfélkiszolgálás,
- akadálymentesítés régóta várt megoldása,
- A fejlesztéssel elérhet indikátorok:
Becsült üvegházhatásúgáz kibocsátások (t/év) | Energiahatékonysági fejlesztések által elért primer energia felhasználás csökkenés (MWh/év) | Éves végső energiafogyasztás (ebből: háztartások középületek, vállalkozások egyéb) (MWh/év) | A megújulóenergia-termelési kapacitás növekedése (ebből: villamos, termikus) (MW) | Előállított összes megújuló energia (ebből: villamos, termikus) (MWh/év) |
36,680 | 179,770 | 186,290 | 0,005 | 5,434 |
Az ingatlan átlagosan 8 fő munkatársnak biztosítja a munkahelyet, illetve elhelyezésre kerül 20-25 gyermeke, valamint rendszeresen ott tartózkodnak a szülők. A kultúrház napi átlagos látogatottsága 20 fő.
Célcsoport:
- a helyi és a mikro térségi lakosok, szülők.
- az épületben dolgozó munkatársak.
A korszerűsítés a célcsoportok érdekeit szolgálja.
A lakossági célcsoportra pozitív hatás irányulhat a fejlesztéssel, mint példamutatás, hiszen a velük napi kapcsolatban álló intézmények és az ott dolgozó munkatársak elkötelezettségét mutatja a klímánk védelme területén.